Dlaczego waga rowerów ma znaczenie?

krzesła dla dzieci krzesła ogrodowe do restauracji

Bardzo często decydując się na zakup roweru patrzymy przede wszystkim na jego rozmiar, rodzaj opon, producenta, wygląd i cenę. Tak naprawdę rzadko kiedy myślimy o tym, żeby nie tylko przejechać się na takim rowerze i sprawdzić czy nam odpowiada, ale również żeby go podnieść. Wydaje nam się, że podnoszenie roweru jest zbędne, bo przecież od tego nie będzie zależało to, czy dobrze będzie nam się na nim jeździło. Jak się jednak okazuje, jeśli nie sprawdzimy wagi wybranego przez siebie roweru, szybko może się okazać, że będziemy żałowali swojej decyzji i zrozumiemy, że jednak w tej kwestii popełniliśmy błąd.

Dlaczego to takie ważne?

Pamiętajmy, że z jednej strony im cięższy jest rower, tym lepiej będzie się trzymał drogi, ale jednocześnie też, tym trudniej będzie nim manewrować. Im lżejsza będzie osoba, która będzie miała na nim jeździć, a im cięższy rower, tym trudniejsze może się okazać podjechanie pod krawężnik, pod górkę czy wykonanie gwałtowniejszego ruchu. Dlatego też warto przed zakupem danego modelu podnieść go i zobaczyć czy jest lekki czy ciężki. Dodatkowo jeśli wiemy, że często będziemy musieli go znosić po schodach, to również powinno być dla nas ważne to, jaka będzie jego waga.

Wówczas im będzie ona mniejsza, tym łatwiej będzie nam go nosić, a więc też tym chętniej będziemy się wybierali na rodzinne wyprawy.

Co jeszcze jest ważne?

Jeżeli chodzi o wagę roweru, to będzie ona również ważna wówczas, gdy mamy w planach wieszać nasz rower na specjalnych hakach, tak aby nie zajmował nam miejsca na podłodze w piwnicy. Wówczas im lżejszy będzie wybrany przez nas rower, tym łatwiej będzie nam go podnieść na odpowiednią wysokość, a to oznacza, że tym mniej będziemy się męczyć i też tym mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że doznamy kontuzji podczas takiej czynności. Poza tym warto też brać pod uwagę fakt, że jeśli nasze dziecko dopiero uczy się jazdy na rowerze, to może się przewracać.

Im lżejszy będzie rower tym łatwiej będzie go unieść i wstać. Wówczas też będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze dziecko zniechęci się do tej formy aktywności fizycznej. Koniecznie sprawdzajmy jaka jest waga roweru. Może się okazać, że niewielkie, dziecięce rowery będą bardzo ciężkie, a z kolei rowery dla dorosłych będą bardzo lekkie.

Jedno jest pewne, im lżejszy będzie wybrany przez nas rower, tym wygodniej będzie się na nim jeździło i tym łatwiej będzie go znosić po schodach czy wieszać na hakach. To także ułatwi korzystanie z takiego roweru.