Fornir – piękne meble w tańszej wersji

stoły bankietowe nowoczesne umywalki

Urządzając własne mieszkanie, często przeglądasz wiele katalogów czy tematycznych stron internetowych oraz odwiedzasz liczne sklepy meblarskie. Bez wątpienia, możesz znaleźć w nich mnóstwo mebli, które już na pierwszy rzut oka zachwycają cię swoim pięknem i techniką wykonania. Meble mahoniowe czy hebanowe kuszą wyglądem, ale też odstraszają ceną. Na szczęście już wiele lat temu, bo już od siedemnastego wieku istnieje technika, która pozwala na posiadanie pięknych, naturalnie wyglądających mebli niskim kosztem.

Jest nią fornirowanie. Fornir to w rzeczywistości nic innego jak okleina. Tworzy ją cieniutki arkusz wykonany z cennego, często importowanego drewna. Tak przygotowany fornir naklejany jest na mebel wykonany z tańszego, często lokalnie występującego drewna.

Niestety, fornir może zastąpić wysokojakościowe, kosztowne drewno tylko w pewnym zakresie. Będzie pięknie wyglądać, ale trzeba poświęcić mu także wyjątkową uwagę. Tego typu okleina źle znosi wysokie temperatury. Nie poradzi sobie również ze znaczną wilgotnością powietrza.

Dlatego warto bardzo dobrze się zastanowić, jeśli rozważasz umieszczenie fornirowanego mebla np. w kuchni.