Są także toksyczne związki

regały szkolne na pomoce dydaktyczne krzesła konferencyjne

Zazwyczaj związki kojarzą nam się z czymś dobrym, w końcu po to tworzymy pary, szukamy dla siebie odpowiedniego partnera, aby móc dzielić z nim swoje radości i smutki, abyśmy mogli się wzajemnie wspierać. Jednak prawda jest taka, że nie zawsze w związkach jest tak idealnie, a co się z tym wiąże, czasami związki bywają toksyczne. Co więcej, nie tylko te, które zakładamy z inną osobą, ale również te, które tworzą się na linii rodzic – dziecko, czy pomiędzy grupą przyjaciół. Dlatego też, warto wiedzieć czym charakteryzują się te związki, tak aby móc na nie jak najszybciej reagować.

Na co zwrócić uwagę?

Prawda jest taka, że nie zawsze musimy od razu zdać sobie sprawę z tego, że żyjemy w toksycznym związku, że mamy do czynienia z toksycznym partnerem, rodzicem, szefem czy przyjacielem. To dlatego, ze na początku mogą się oni dobrze kamuflować, a później stopniowo będziemy się przyzwyczajali do ich nieodpowiedniego zachowania, co oznacza, że możemy na nie nawet nie zwracać uwagi. Kiedy je zauważymy? Może wtedy kiedy przybiorą już bardzo nieprzyjemną formę, może dopiero wtedy gdy ktoś inny zwróci nam na nie uwagę, a może w ogóle. Kiedy więc w naszej głowie powinna nam się zapalić czerwona lampka? Z pewnością wtedy, kiedy będziemy się czuć coraz mniej ważni w danym związku, kiedy będziemy czuli się poniżani, bo ciągle będziemy słyszeli, że jesteśmy do niczego, że nic nie potrafimy, że niczego nie można nam powierzyć, bo i tak nie będziemy potrafili tego zrobić tak jak powinniśmy.

Dodatkowo jeszcze pamiętać musimy, że przemoc to nie tylko przemoc fizyczna, kiedy ktoś nas uderzy, nawet jeśli nie pozostanie po tym ślad. To także przemoc emocjonalna, kiedy ktoś nas poniża i ośmiesza, a nawet przemoc finansowa, kiedy zostaje nam ograniczony dostęp do pieniędzy i nie możemy samodzielnie nimi dysponować.

Co robić?

Prawda jest taka, że z toksycznych związków bardzo trudno jest się uwolnić. To dlatego, że takie osoby potrafią sobie zjednać ofiarę, sprawić, że będzie ona do nich bardzo przywiązana, a przez miesiące a czasami i lata, poniżania i udowadniania, że taka osoba do niczego się nie nadaje, toksyczny partner, rodzic czy szef, tworzy sobie ofiarę, która jest przekonana, że sama sobie nie poradzi, a więc musi nadal trzymać się tej osoby. Dlatego też, jeśli odkryjemy, że tkwimy w toksycznym związku, powinniśmy poszukać pomocy z zewnątrz. Kogoś, kto będzie nas wspierał w podjętej decyzji i kto będzie służył pomocą, której z pewnością na początku będziemy potrzebować. Poza tym, najlepiej będzie jeśli całkowicie odetniemy się od takiej toksycznej osoby, bo wówczas najłatwiej będzie nam patrzeć z dystansem na to co się działo i najprościej będzie nam odbudować poczucie własnej wartości. Ani związek z toksyczną osobą, ani uwolnienie się z takiego związku nie będą łatwe.

Jednak warto do tego uwolnienia dążyć, bo tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że uda nam się ocalić zdrowie psychiczne, które po życiu z taką osobą z pewnością będzie mocno nadszarpnięte i będziemy potrzebować sporo czasu, aby odbudować swoją pewność siebie i poczucie wartości.