Zabawki sensoryczne – jaki wywierają wpływ na rozwój dziecka?

uchwyty meblowe Karuzela na plac zabaw

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, w jaki sposób rozwija się dziecko – co na jego rozwój wpływa pozytywnie, a co negatywnie. To też oznacza, że nasza świadomość podczas kupowania różnego rodzaju akcesoriów dla dzieci, również jest coraz większa. Nic więc dziwnego, że tak często wybieramy różnego rodzaju zabawki sensoryczne, które mają pobudzać rozwój naszego dziecka, ale jednocześnie dokładnie się im przyglądamy, bo mamy świadomość, że nadmiar takich bodźców również nie będzie zbyt dobry dla jego rozwoju.

Wiele zależy od wieku dziecka

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na prawidłowy rozwój dziecka, wpływ będzie miało odpowiednie pobudzenie jego mózgu. Dlatego też, tak ważne jest to, aby zabawki sensoryczne jednocześnie pobudzały różne zmysły, którymi dziecko bada świat. Dla małych dzieci, które dopiero uczą się tego świata, powinniśmy wybierać takie zabawki sensoryczne, które nie będą zbyt mocno pobudzały tych zmysłów, co może powodować u dziecka rozdrażnienie i płacz.

Najlepiej jeśli będą jednocześnie pobudzały tylko zmysł wzroku i słuchu, albo wzroku, słychu i dotyku. Takie zabawki nie powinny być zbyt głośne, bo to także może dziecko przestraszyć. Jak i zbyt duża ilość powierzchni, które mocno będą się różniły między sobą w dotyku.

Co dla starszych dzieci?

Jeśli mamy już starsze dziecko, to spokojnie możemy sięgnąć po zabawki sensoryczne, które świecą, grają, a nawet ruszają się. To będzie świetny sposób na stymulowanie mózgu, a dodatkowo jeszcze starsze dziecko będzie mogło się uczyć nowych rzeczy, jak i w razie konieczności będzie potrafiło zapanować nad taką zabawką, po prostu ją wyłączając. Warto także dopilnować, aby zabawki sensoryczne miały różne kolory, pokazywały różne kształty i faktury, wydawały różne dźwięki, bo dzięki temu będziemy mogli wpływać na prawidłowy rozwój dziecka, rozbudzać jego ciekawość, jak również stymulować do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Przy okazji grających zabawek sensorycznych, które wygrywają różnego rodzaju piosenki, uczą cyfr czy alfabetu, dziecko będzie mogło także uczyć się nowych rzeczy, co w późniejszym czasie zaprocentuje łatwiejszym procesem uczenia się. Warto zobaczyć jakie zabawki sensoryczne są oferowane dla naszego dziecka. Przyjrzeć się tym różnym propozycjom i zdecydować, które z nich będą odpowiednie dla naszego dziecka już od samego początku, a w które powinniśmy zainwestować, gdy dziecko będzie już starsze.

Ważne, aby odpowiednio dobrać zabawki sensoryczne do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Zbyt głośne zabawki lub takie, które będą zbyt mocno pobudzały dziecko, mogą prowadzić do rozdrażnienia, strachu czy nawet płaczu.

www.tamton.pl